کارنامه مالی دولت نمره منفی دارد/ بی انظباط ترین شرکت دولتی به لحاظ گردش مالی در سال ۹۵ شرکت ملی گاز ایران است

کارنامه مالی دولت نمره منفی دارد/ بی انظباط ترین شرکت دولتی به لحاظ گردش مالی در سال ۹۵ شرکت ملی گاز ایران است/ تا زمانی که نظام حسابداری ملی از مسیر خزانه نگذرد از نظر دیوان محاسبات کشور تخلف محسوب خواهند شد

 

برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری چهارشنبه 4بهمن‌ماه با حضور رئیس دیوان محاسبات کشور به بررسی انضباط مالی دولت پرداخت.

به گزارش فروشگاه نرم افزار اتوماسیون اداری تحت وب زاگرس به نقل از خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بررسی انضباط مالی دولت موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری امشب 4بهمن‌ماه بود که با حضور عادل آذر رئیس دیوان محاسبات برگزار شد.

آذر با اشاره به کارنامه مالی دولت اظهار کرد: تخلفات دولت در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ رشد داشته است و کارنامه مالی دولت نمره منفی دارد.

رئیس دیوان محاسبات افزود: بخش عمده بودجه به قوه مجریه مربوط می‌شود و احکام بودجه به طور کامل رعایت نشده است. رعایت احکام بودجه از سوی دولت در سال ۹۴، سی و سه درصد بود که در سال ۹۵ به بیست درصد رسیده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا ۲۴هزار میلیارد تومان توسط شرکت های نفت، پالایش و گاز به خزانه واریز نشده است، بیان کرد: از این مبلغ، ۱۱هزار میلیارد مربوط به شرکت ملی گاز است.

رئیس دیوان محاسبات کشور اظهار کرد: اینها پول‌هایی است که در شرکت‌ها دخل و خرج می‌شود و چون این شرکت‌های دولتی هستند طبق اصل  ۵۵قانون اساسی و قوانین برنامه و بودجه باید به خزانه واریز و سهم صندوق توسعه ملی مشخص شود که این چرخش های مالی صورت نگرفته و قطعا تخلف محسوب می‌شود.

 وی ادامه داد: تا زمانی که نظام حسابداری ملی ثبت و ضبط و اطلاعات نظام مالی کشور سامان پیدا نکند و از مسیر خزانه نگذرد از نظر دیوان محاسبات کشور تخلف محسوب خواهند شد.

 آذر تاکید کرد: بی انظباط ترین شرکت دولتی به لحاظ گردش مالی در سال ۹۵ شرکت ملی گاز ایران است.

رئیس دیوان محاسبات کشور در پاسخ به این سوال که در بودجه شرکت‌های دولتی چند درصد صرف هزینه های جاری و سرمایه گذاری می‌شود، اظهار کرد: ۷۵ درصد از بودجه های شرکت‌های دولتی صرف هزینه های جاری و ۲۵درصد صرف سرمایه گذاری می‌شود و این در حالی است که حداقل ۳۰ درصد از بودجه شرکت‌های دولتی باید صرف سرمایه گذاری در کشور شود.

عادل آذر در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا یک میلیارد و 177 میلیون دلار از سهم صندوق توسعه ملی هنوز واریز نشده است، اظهار کرد: بخش عمده سرمایه گذاری و برنامه ریزی ها در حوزه تولید و اشتغال با اتکا به صندوق توسعه ملی صورت می‌گیرد و عدم واریز سهم این صندوق از سوی شرکت‌هاگرفتاری های خاص خود را ایجاد می‌کند.

وی افزود :به نظر می‌رسد عدم واریز ۲۴هزار میلیارد از سوی شرکت نفت به خزانه موجب عدم واریز سهم صندوق توسعه ملی شده باشد.

رئیس دیوان محاسبات کشور اضافه کرد: مهم ترین عدم تحقق بودجه ۹۵، مربوط به عدم فروش اوراق مشارکتی است که برای توسعه میادین شرکت گاز ایران با کشورهای مجاور در نظر گرفته شده بود و ۵هزار میلیارد تومانی که در این بخش پیش بینی شده بود، بلا استفاده ماند.

وی ادامه داد: تنها 0/9 درصد از فاینانس ها از سوی شرکت‌ها استفاده شده است؛ به نظر می‌رسد جنجال آفرینی ها در فضای بین المللی موجب بی استفاده ماندن فاینانس ها شده است.

در حال تکمیل…

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *