• دسته‌بندی نشده
  • 0

فاینانس خرید هواپیماهای ایرباس و بوئینگ در حال نهایی شدن است

به گزارش فروشگاه نرم افزار اتوماسیون اداری تحت وب زاگرس به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، فرزانه شرفبافی در نشست خبری ورود هواپیماهای ATR در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر این‌که منابع مالی خرید هواپیماهای ای تی آر و ایرباس چگونه تامین و انتقال پول چگونه انجام شده است، اظهار کرد:‌ در بحث فاینانس این هواپیما و تامین مالی برنامه‌ای از پیش تعیین شده داریم و برای تامین فاینانس این هواپیماها (ATR) فاینانس از طریق منابع داخلی قابل تامین است.

وی در پاسخ به پرسش دیگر تسنیم مبنی بر این‌که آیا در انتقال پول خرید هواپیماها مشکلی دارید، افزود:‌برای ترانسفر مالی پول خرید هواپیماهای ایرباس و ای تی آر مشکلی نداریم و با پرداخت منابع مالی تا به حال 9 فروند هواپیما (ATR و ایرباس) وارد کشور شده است.

وی با بیان این‌که در بحث هواپیماهای ایرباس و بوئینگ ترجیح  ما استفاده از منابع خارجی است، تاکید کرد: در حال مذاکرات فشرده با فاینانسورهای خارجی هستیم. روش ارائه این فاینانس‌ها در حال بررسی است و برای تامین منابع مالی هواپیماها فاینانس خارجی در شرف نهایی شدن است.

 سرپرست ایران‌ایر گفت: با توجه به این‌که تولیدات اروپایی در حال فروش به هواپیماهایی جمهوری اسلامی ایران است از این رو اروپایی‌ها بیشتر به دنبال تامین فاینانس فروش این هواپیماها هستند.

شرفبافی یادآور شد: کمپانی ای تی آر فقط هواپیما نمی‌فروشد بلکه در تمام سرویس‌های این هواپیما با همکاری می‌کند و می‌خواهند این کار مشترک را ادامه دهند.  قراردادها به نحوی امضا شده که در صورتیکه کار ساخت شروع شود پیش پرداخت انجام می‌شود. هواپیمای دهم و یازدهم در شرف برنامه‌ریزی برای تولید و تامین فاینانس قرار دارد.

وی در ابتدای نشست خبری به هدف خرید هواپیماهای ATR اشاره کرد و با بیان این‌که موتور این هواپیماها توربوپراپ است، گفت: «این هواپیما حداکثر ایمنی را دارد و حداقل سوانح را داشته است. بهره‌برداری از این هواپیما بسیار ساده بوده و نیازی به تجهیزات زیادی ندارد. با تعداد 50 فرودگاه موجود در کشور در صددیم شبکه پروازی بین شهری برای این هواپیما در نظر بگیریم و در جاهایی که تعداد مسافر کمتر از 100 نفر است از این نوع هواپیما استفاده کنیم. امروز حداقل 10 ساعت پرواز بودیم و خسته نشدیم، هواپیمای ای تی آرصدای کمی دارد و بنابراین رفاهی برای عامه مردم خواهد شد.»

به گزارش فروشگاه نرم افزار اتوماسیون اداری تحت وب زاگرس به نقل از تسنیم، در ادامه ورود هواپیماهای خریداری شده از کمپانی فرانسوی-ایتالیایی ATR، پنج شنبه گذشته دو فروند از این هواپیما در باند فرودگاه مهرآباد به زمین نشستند. با احتساب این دو فروند تاکنون 6 فروند هواپیما ای تی آر به ایران‌ایر تحویل شده است.

قرار بود این 2 فروند دیروز وارد کشور شود که هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران دلیل آنرا تاخیر در تحویل ای تی آرها به هما از سوی فرانسوی‌ها اعلام کرده بود.

بر اساس قرارداد هما و ATR قرار است در سال آینده میلادی 14 فروند هواپیمای دیگر تحویل ایران ایر شود. قیمت هر کدام از این هواپیماها 20 میلیون دلار است و پول 6 فروند وارد شده از طریق منابع صندوق توسعه ملی به صورت نقدی پرداخت شده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *