ساخت شبیه ساز سیستم مبدل انرژی بادی

به گزارش فروشگاه نرم افزار اتوماسیون اداری تحت وب زاگرس به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، پروفسور گئورگ قره پتیان استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر ورئیس پژوهشکده بهره داری ایمن شبکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص پروژه «طراحی و ساخت سیمیلاتور نیروگاه بادی با ژنراتور سنکرون قطب دائم شار محوری» اظهار داشت: این طرح به واسطه قرارداد تحقیقاتی با پیمانکاری سازمان توسعه برق ایران آغاز شده است. بعد از تحولات در وزارت نیرو اکنون پیمانکاری به شرکت مادر تخصصی برق نیروگاه‌های حرارتی منتقل شده است.
وی با بیان اینکه ساخت و طراحی سیمیلاتور بادی کاملا توسط خودمان طراحی شده است، اظهار داشت: نرم افزار، ژنراتور مربوط، رابط‌های الکترونیک قدرت و سایر بخش‌های این سیمیلاتور توسط تیم خودمان طراحی و ساخته شده است.
وی با بیان اینکه قبل از انجام کارهای مهندسی و ورود به مرحله ساخت و بهره برداری در شبکه برق سراسری، استفاده از شبیه ساز نیروگاه بادی لازم است.

وی گفت: شبیه سازی‌ها معمولا روی یک رایانه صورت می‌گیرد که در این صورت نمی‌توان مشکلات سیستم را با دقت بالا متوجه شد. ولی سیمولاتور نیروگاه بادی این امکان را می دهد که مسایل به دقت بررسی و تحلیل شود. بدین ترتیب قبل از اتصال نیروگاه‌های واقعی بادی به شبکه می‌توان اثرات آن را با سیمولاتور بررسی کرد.
به گفته قره پتیان، چون در سیاست‌های وزارت نیرو گسترش تولید توسط منابع انرژی تجدید پذیر مصوب است و ما این پتانسیل قوی را در کشور داریم این پروژه را مورد پیگیری قرار دادیم.
وی اظهار داشت: البته در کنار طراحی سیمولاتور بادی، طرح گسترده ای را دنبال می‌کنیم که سیمیلاتور جزئی از این طرح است.
قره پتیان بیان داشت: این پروژه گسترده‌تر به کارفرمایی شرکت توانیر در حال انجام است و انتظار می‌رود در ماه‌های آینده پروژه به اتمام برسد.
به گفته وی، این مجموعه به عنوان اولین نمونه آزمایشگاهی تحقیقاتی خواهد شد که شامل یک ریز شبکه هوشمند ساخت داخل است.
وی گفت: طبیعتا این پروژه به صورت نمونه سازی در اختیار دانشگاه‌های دیگر می‌تواند قرار گیرد ولی هدف اصلی ما این است که درآزمایشگاه تحقیقاتی دانشگاه وسایل مورد نیاز تحقیقاتی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری را فراهم کنیم.
وی تاکید کرد: امیدورایم که فعالیت‌های پژوهشی جنبه استمرار داشته باشد و پژوهش را برای پژوهش انجام ندهیم بلکه پژوهش را برای رساندن به فناوری به مرحله اجرایی برسانیم.
به گفته وی، اجزای سیمولاتور شامل نرم افزار رابط کاربر با سیمولاتور- سیستم کنترل سرعت موتور القایی برای تبدیل هر پروفیل سرعت باد برای اعمال به موتور القایی- ژنراتور سنکرون قطب برجسته شار محوری- مبدل توان برای تبدیل انرژی خروجی ژنراتور به برق سه فاز با فرکانس 50 هرتز – است.
وی افزود: از سیمولاتور مذکور برای آموزش بهره برداران – انجام بررسی عملکرد نیروگاه بادی قبل از اتصال آن به شبکه بررسی اثرات متقابل نیروگاه بادی و سبک مادر بر یکدیگر و انجام پروژه‌های تحقیقاتی سود جست.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *