تلفن‌های هوشمند هدف جدید مجرمان سایبری

ویژگی‌های ممتاز و جالب توجه تلفن‌های همراه هوشمند، آن را به هدفی تازه برای مجرمان سایبری تبدیل کرده که هموطنان می‌توانند با رعایت نکات ایمنی، تجربه‌ای سودمند و جذاب از استفاده تلفن همراه داشته باشند.

تمام امکانات امنیتی که برای رایانه‌ها ذکر می‌شود تقریبا برای تلفن‌های همراه هم کاربرد دارد. بیشتر تلفن‌های همراه از سیستم‌های عامل مخصوص استفاده می‌کنند و تقریبا فرمت بیشتر فایل‌های رایانه‌ای را تشخیص می‌دهند. بنابراین برخی ویروس‌ها و بدافزارها نیز در تلفن‌های همراه نفوذ می‌کنند.

دقّت در انتقال فایل‌های رایانه‌ای و استفاده از آنتی‌ویروس‌های مخصوص تلفن همراه برای در امان ماندن از آسیب‌ها و تهدیدها را جدی بگیرید.

گوشی‌های تلفن همراه مجهز به امکانـات ارتباطی متنوعی مثل wifi، bluetooth،hotspot، Mobile data و NFC هستند.

هنگامی‌که از این امکانات ارتبـاطی استفاده نمی‌کنید آنها را غیرفعال کنید. مجرمان قادرند با هک و نفوذ به گوشی شما، اختیار آن را در دست گرفته و ضمن برقراری ارتباط با حساب کاربری شما اطلاعات و محتوای درون‌گوشی را به سرقت ببرند.

اطلاعات محرمانه، عکس، ویدئو شخصی و خانوادگی خود را روی گوشی نگهداری نکنید. هنگام خرابی گوشی تلفن همراه، حتی‌الامکان پس از تخلیه‌‌ کامل اطلاعات و محتواهای موجود در آن، برای تعمیر به تعمیرکاران مجرب و قابل‌ اعتماد مراجعه کنید.

احتمال گم‌شدن یا به سرقت رفتن تلفن‌های همراه بیشتر از سایر ابزارهای رایانه‌ای است، ازاین‌رو اطلاعات و محتواهای ذخیره‌ شما در آن در معرض خطر و آسیب‌های جدی ناشی از دسترسی سارق به آنها قرار دارد.

تلفن‌های همراه دارای قابلیت‌هایی است که می‌تواند به‌عنوان ابزارهای جاسوسی مورداستفاده قرار بگیرد بنابراین در اماکن مهم و حساس به توصیه‌های امنیتی مبنی بر عدم استفاده از تلفن‌های همراه توجه کنید و موقعیت‌یاب جهانی Gps را فقط در مکان‌هایی که به آن نیاز دارید روشن کنید.

همچنین به پیغام‌های دریافتی از طریق پیامک و ایمیل که به شیوه‌های مختلف مثل اعلام برنده شدن شما در مسابقات و قرعه‌کشی‌ها، امور خیریه و مواردی ازاین‌دست، اطلاعات کارت‌بانکی شما را درخواست می‌کنند اعتماد نکرده و به آنها پاسخ ندهید.

سرگرد قهرمان طالع / سرپرست پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان اردبیل

ضمیمه تپش جام جم

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *