بررسی فضای کسب و کار صنایع داخلی/صنایع کوچک پشتوانه مالی محدودی دارند

به گزارش فروشگاه نرم افزار اتوماسیون اداری تحت وب زاگرس به نقل از   خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، صادق نجفی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک در برنامه تیتر امشب در خصوص وضعیت فضای کسب و کار صنایع اظهار داشت: در کل دنیا 70 درصد اشتغال در حوزه صنایع کوچک و متوسط ایجاد می شود در حالیکه در ایران این عدد حدود 52 درصد است.

وی ادامه داد:البته وضعیت صنایع کوچک و متوسط در کشور ما نیز روند رو به بهبودی داشته و اکنون 16 هزار متقاضی برای ورود به این حوزه وجود دارد به طور مثال اکنون تحرک خوبی در بخش های مختلف از جمله پوشاک کیف و کفش صنایع پایین دست پتروشیمی ایجاد شده است.

نجفی تصریح کرد:تمایل مردم برای خرید داخلی بیشتراز قبل شده و کیفیت بسیاری از کالاها مثل پوشاک بالا رفته است ؛ در بعضی موارد مثل صنایع شیرینی و شکلات تولیدات داخلی بازار را در اختیار دارد.

مدیرعامل صنایع کوچک و متوسط گفت:در حال حاضر پول چالش اول ما نیست ، مدیریت چالش نخست است؛ در بودجه سال 97 برای اس ام ای ها جایگاه خوبی را در نظر گرفته ایم و باید از تجربیات دیگر کشورها مثل کره در صنایع کوچک استفاده کنیم.

این مقام مسئول در واکنش به اعتراض مدیر یک شهرک صنعتی از وضعیت موجود و نبود حمایت کافی از صنایع کوچک گفت:در این شرایط ما مشکلات را قبول داریم و باید برای حل مشکلات در کنار هم باشیم با وزارت نیرو در زمینه تامین برق و اب و زیر ساخت ها ی شهرک های صنعتی توافق هایی کرده ایم.

وی افزود:در حال حاضر دولت یک و  نیم میلیون دلار در اختیار صنایع کوچک و روستایی قرار داده است و ما کلینک هایی تشکیل داده ایم که برای رفع مشکلات صنایع کوچک اقدام کنند.

نجفی اظهار داشت: ما در حوزه صنایع کوچک سند توسعه بلند مدت نداریم و در حال تنظیم سند توسعه 5 ساله هستیم و باید از جایی شروع کنیم؛ در کشوری مثل ترکیه دو تشکل داریم صاحبان صنایع و صادر کنندگان  که در پیشبرد صنایع عمل می کنند و در کشور ما اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان صنعت علی رغم قدرت گسترده تنوانسته از ظرفیت خود استفاده کند و نتوانسته ایم استراتژی و راه حل ارائه دهیم.

ابراهیم بهادرانی عضو اتاق بازرگانی در ادامه برنامه تصریح کرد: ما 42 میلیارد دلار در 10 ماهه واردات داشتیم که بیست درصد آن مصرفی بوده است ولی گرایش مردم به کالای داخلی ملموس نیست و امیدواریم گرایش به سمت کالای داخلی باشد.

وی ادامه داد:مشکل مدیریت و بهره وری در فضای کسب و کار ملموس است به طور مثال در بالا رفتن نرخ ارز مدیر چه کاری می تواند صورت انجام دهد.

بهادرانی تاکید کرد:مهمترین مشکل در شهرک های صنعتی ،فعالیت با ظرفیت های پایین است به دلیل اینکه صنایع کوچک  ، ظرفیت و پشتوانه مالی محدود دارند و در صورت بروز مشکل مالی ، هیچ شرکت بزرگی نیست که برای آنها تضمین دهد و مورد مالی را برطرف کند.

بهادرانی تصریح کرد:باید یک هلدینگ بزرگی در کنار این صنایع کوچک به عنوان پیشران حرکت کند و توقع از دولت این است که  دخالت را کم کند و به بنگاهها اجازه دهد مشکلات خود را حل کنند.

در ادامه برنامه هاشمی  رییس شهرک صنعتی عباس آباد در خصوص مشکلات صنایع اظهار داشت: متاسفانه بیشترین اسیب و هجمه از سوی سازمان ها متوجه صنایع کوچک است و یکی از مشکلات ما مدیران تاثیر گذار دور از میدان هستند زیرا با وجود وعده های مسئولان هنوز زیر ساخت های لازم در شهرک های صنعتی فراهم نیست.

وی ادامه داد: امروز همه دستگاهها  به عنوان یک قرارگاه رزمی و مهندسی وارد عمل شوند و بهره بانکی بالا، سهم بیمه بالای کارفرما و ارزش افزوده بالا از جمله مهمترین مشکلات صنعتگران است  که در صورت ادامه این روند صنایع کوچک را به قهقرا می برد.

هاشمی تاکید کرد : در این شرایط سازمان صنایع کوچک به عنوان متولی باید وارد عمل شود.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *