ایجاد چارچوب به جای محدودیت در استفاده از رسانه‌ها/شناخت ویژگی‌های کودکان ضامن حضور امن آنان در فضای مجازی

به گزارش فروشگاه نرم افزار اتوماسیون اداری تحت وب زاگرس به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای تفرش، اگر تصور شود که کارکرد رسانه‌ها، تنها تفریحی است ساده انگاری است چراکه رسانه ها در کنار سرگرم کردن اعضای خانواده و پُر کردن اوقات فراغت آنان، دارای کارکرد تربیتی نیز هستند.

این روزها داشتن گوشی تلفن همراه یکی از علاقه­‌مندی‌­های نوجوانان و البته از جمله دغدغه‌های والدین است.

اما پدر و مادرها به عنوان الگوی مناسب برای فرزندان، بایستی آنها را در استفاده از رسانه های جدید، بازی های رایانه ای و نحوه چگونگی استفاده از این ابزار ارتباطی راهنمایی کنند.

اگر والدین در برقراری ارتباط با فرزندان خود به درستی عمل نکنند و با آنان ارتباط خوبی را برقرار نکنند، در کمک به فرزندان خود هنگام مواجهه با آسیبهای احتمالی ناتوان خواهند بود.

ممکن است والدین به رغم گوشزد کردن مسائل مربوط به این امر به کودکانشان، ضمن عدم توجه فرزندشان به این امر با واکنش منفی یا عدم گوش کردن فرزندان روبرو شوند.

صالح اصغری از کارشناسان سواد رسانه‌ای در گفتگو با خبرنگار ندای تفرش؛ در  این باره گفت: عدم توجه فرزند به تذکرات والدین درخصوص استفاده از رسانه‌ها ناشی از اختلال در یک رابطه سالم است. به این معنا که والدین نمی‌توانند با فرزندان ارتباط سالم و مطلوبی برقرار کنند.

اصغری اظهار کرد: والدین باید ویژگیهای فرزندان خود را به خوبی بشناسند و براساس آن با فرزندان خود ارتباط برقرار کنند. اگر پدر و مادرها این ویژگیها را ندانند قطعا در تربیت و نوع ارتباط خود با فرزندان دچار مشکل می شوند. همین امر سبب می شود که فرزندان در خانه قوانینی را که از سوی والدین وضع می شود، اجرایی نکند.

وی عصر امروز را عصر «سرگرمی» دانست و افزود: البته سرگرمی اصالت دارد و والدین باید برای سرگرمی و تفریح فرزندان خود ارزش قائل باشند. تفریح و سرگرمی سبب می شود که روحیه افراد تازه شود و به همین دلیل والدین با ارزش گذاری برای این مسئله، نباید محدودیت زیادی ایجاد کنند.

این کارشناس سواد رسانه ای با بیان این مطلب که عصر امروز، عصر «مشارکت» است، بیان کرد: کودکان امروزی از خصلت مشارکت برخوردار هستند و تنها دستورات والدین را اجرا نمی‌کنند. آنان به دنبال چالش و گفتگو هستند و مهارت گفتگو و مکالمه را در شبکه های اجتماعی به راحتی تمرین می کنند.

اصغری اضافه کرد: نسل امروز، به دنبال ایجاد رابطه دو طرفه بوده و حتی ممکن است که نظرات والدین خود را قبول هم داشته باشند ولی چون در عصر ارتباط دو سویه زندگی کرده‌اند، اصلا پذیرای این مسئله نیستند که حرف والدین خود را به صورت یک طرفه و دستوری بپذیرند.

وی ادامه داد: والدین در رفتار با فرزندان خود، کلمات و گفتارهای مناسب را به گونه ای انتخاب کنند که به صورت مشارکتی و گفتگویی باشد. مثلا در خصوص قانون گذاری در خانه، خرید وسایل و نیازهای خانه با فرزندان خود به صورت دوسویه گفتگو کنند.

این کارشناس سواد رسانه ای «تنوع» را یکی دیگر از ویژگیهای عصر امروز برشمرد و گفت: در عصر امروز تعدد کانال‌های تلویزیونی تنوع رسانه های دیگر نظیر شبکه های اینترنتی، کانالهای تلگرامی، بازی رایانه ای باعث شده تا نسل امروز عادت به آزادی انتخاب داشته باشد.

اضغری خاطرنشان کرد: با وجود تنوع رسانه‌ها در عصر امروز، دیگر برای فرزندان نمی‌توان محدودیت ایجاد کرد بلکه باید برای آنها چارچوب ایجاد کرد تا بتوانند با استفاده از اختیار و آزادی، آنچه را که براساس چارچوبها و سلایق نیستند را مورد استفاده قرار ندهند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *